Počitelj – Mostar – Vid

Počitelj jest malowniczo położone na wzgórzu z widokiem na rzekę Neretvę, zbudowane w całości z białego kamienia. Miasto zostało wybudowane przez Cesarstwo Osmańskie i w ich rękach było od 15 do 19 wieku. Dziś to muzeum pod otwartym niebem, gdzie można podziwiać wiele, głównie architektonicznych, zabytków.

Mostar – miasto, którego symbolem jest kamienny Stary Most z XVI w. zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Poza okazałymi meczetami, warta uwagi jest Carsija – starówka na prawym brzegu rzeki Neretwy. Znajduje się tu wiele domów z czasów tureckich, a także ruiny starego fortu. Na miejscowym tureckim bazarze (Kujundziluk) można zaopatrzyć się w lokalne pamiątki. Miasto zamieszkane jest przez ludność katolicką w nowej częsci miasta oraz muzułmańską w mostarskiej starówce. Stanowi barwną mozaikę narodów, kultur i religii.

Vid – czyli antyczna Narona to dawna osada rzymska. Podczas badań archeologicznych w 1996 roku znaleziono tu ruiny rzymskiego hramu i 17 pomników cesarzy rzymskich. W miejscu wykopalisk zbudowano muzeum archeologiczne, jedno z nielicznych na świecie, i pierwsze w Chorwacji muzeum „in situ“ – muzeum w miejscu autentycznych wykopalisk.

PROGRAM WYCIECZKI

Wyjazd według rozkładu jazdy, przez Bośnię i Hercegowinę do Počitelja. Zwiedzanie ruin miasta: meczet Hadżi Alije z 16 wieku, wieża Gavrankapetanovića, wieża zegarowa, turecka łaźnia miejska. Przejazd do Mostaru: meczet Koski Mehmed – paszy, Stary Most kamienny, dom turecki. Czas wolny. Wizyta w wiosce Vid: zwiedzanie Muzeum Archeologicznego Narona, spacer wzdłuż ruin rzymskich murów obronnych, Pomnik „Strzelcy Domagoja”, kościół Matki Boskiej Śnieżnej.

Powrót w godzinach popołudniowych.

CENA OD OSOBY 350 KUN (ok. 48 euro)

DZIECI; DO LAT 6 – GRATIS, DO LAT 12 – 50% ZNIŻKI

Cena zawiera: przejazd komfortowym, klimatyzowanym autokarem, opiekę polskojęzycznego pilota podczas wycieczki, zwiedzanie Moataru i muzeum Narona z przewodnikiem lokalnym, bilety wstępu: meczet Hadzi Alije, meczet Koski – Mehmet paszy, dom turecki, muzeum Narona, podatek VAT.

MINIMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW 30 OSÓB.

Wycieczki